Producenci
Sonda
Jakich produktów szukasz w naszym sklepie?
Nawozy długodziłające

Nawozy długodziałające do ogrodu

Od pewnego czasu na rynku ogrodniczym pojawiły się nawozy długo działające. Najczęściej są dość drogie, czym często zniechęcają potencjalnych nabywców.

Warto jednak zastanowić się, skąd bierze się ich cena:

  • Wygoda w stosowaniunawozy długo działające stosuje się raz, góra dwa razy na sezon. Nawozy krótko działające, czyli miesięczne, powinno się stosować co najmniej co 40 dni. Wymaga to zdecydowanie więcej czasu i nakładu pracy. Warto podkreślić, iż stosowanie nawozów miesięcznych tylko raz w roku jest zdecydowanie niewystarczające. Słabo odżywione rośliny częściej chorują i są mniej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne – susze, mrozy, wiatry, nadmierna wilgoć itp.
  • Bezpieczeństwo – nawozy długo działające są preparatami bezpiecznymi. Granulki są otoczkowane i środki odżywcze uwalniają się z nich powoli pod wpływem warunków atmosferycznych. Nie ma bezpośredniego szybkiego dawkowania jak w przypadku nawozów miesięcznych, tylko systematyczne dokarmianie.
  • Wysoka przyswajalność – dzięki spowolnionemu uwalnianiu się składników pokarmowych z nawozu rośliny są w stanie przyswoić aż do 70%. W przypadku nawozów miesięcznych jest to tylko 30% zawartych w nawozie pierwiastków odżywczych.

 

Producenty nawozów długodziałających

Na naszym rynku jest aktualnie ogromny wybór nawozów długodziałajacych. Są i takie 100-dniowe i półroczne. Wiele marek proponuje tego typu odżywki, min. Substral, Compo, Florovit, Vila.

Oferują nawozy długodziałajace do różnego typu roślin:

  • trawników
  • roślin kwaśnolubnych (czyli iglaków, rododendronów, wrzosów i wrzośców, pierisów, hortensji, kiścieni, azalii)
  • uniwersalne (które świetnie sprawdzają się do drzew i krzewów liściastych innych niż wrzosowate, krzewów owocowych oraz róż).

 

Nawóz długodziałający Substral

Substral proponuje dwa rodzaje nawozów o przedłużonym działaniu – 100 dniowe przeznaczone do ogrodu (uniwersalny), iglaków oraz trawników w różnych opakowaniach: 1kg, 5kg i 10kg. Nawóz do trawników jest ponadto w opakowaniu 15kg. Substral zróżnicował nawozy 100-dniowe do trawnika na podstawowe oraz specjalne, np. do trawników z mchem, nawóz z odchwaszczaczem, do siewu oraz regenerujący.

Drugim typem nawozów tej marki są nawozy długodziałające Osmocote, czyli o działaniu sześcimiesiecznym. Również one występują w opcjach: trawnik, ogród i nawozy długodziałające do iglaków, każdy w pojemnikach o wielkościach 1,5kg, 5kg, 10kg (za wyjątkiem nawozu do ogrodu) oraz 15kg.

Compo nawóz długodziałający

Niemiecka firma Compo w swoim portfelu ma również różne typy nawozów o spowolnionym uwalnianiu. Działają one aż 6 miesięcy i występują w wersjach: do iglaków, do rododendronów, do róż oraz do ogrodu, wszystkie w opakowaniach 1kg. Ponadto w ofercie Compo jest także nawóz do iglaków o działaniu 3-miesiecznych – Iglaki Plus w wiaderku 4,5kg. Wśród nawozów trawnikowych również możemy znaleźć nawozy długodziałąjace – trzymiesięczny nawóz uniwersalny do trawników w gramaturze 4,5kg oraz typu 3w2 nawóz z odchwaszczaczem 4,5kg.

Yara nawóz na 90 dni

Również Vila, należąca do szwedzkiego koncerny Yara, proponuje trzy rodzaje nawozów trzymiesiecznych: do iglaków, do róż i krzewów ozdobnych oraz do trawnika. Granulacja typu „grill” zapewnia, że w każdej granuli nawozu znajduje się pełen zestaw składników mineralnych. W przypadku nawozów Vila podkreślenia wymaga wysoka wydajność nawozów – aż 50m2 z 1 kg. Nawozy występują w gramaturze 3 i 5kg (za wyjątkiem nawozu do róż, ten tylko w opakowaniu 3kg).

Biorąc pod uwagę tylko te trzy podstawowe argumenty, okazuje się, iż „wyjściowo” niższa cena nawozów miesięcznych w sumie niekoniecznie faktycznie jest niższa. Zdecydowanie ekonomiczniejsze okazują się nawozy o przedłużonym działaniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl